Spółdzielnia Mieszkaniowa „Budowlani” w Lesznie powstała w 1991 roku. Założycielem Spółdzielni był Prezes Aleksander Henzel, który swoją funkcję pełnił do 2021r. Zebranie założycielskie odbyło się 25 kwietnia 1991r. Ku zdumieniu inicjatorów pojawiło się aż 100 osób. Półtora miesiąca później, 22 maja, Spółdzielnia została zarejestrowana w sądzie. Na gruzach tego co pozostało z powstrzymanej w latach 80-tych inwestycji (w tym miejscu miały podobno stanąć gmachy wojewódzkiego komitetu PZPR i Komedy Wojewódzkiej Milicji) z wolna wyłaniać się zaczęły budynki spółdzielni. Pierwszy budynek był zasiedlony już w 1992 roku, a swoje mieszkania w nim otrzymało 20 rodzin. Po zakończeniu każdego kolejnego budynku natychmiast zakładane były chodniki, miejsca parkingowe i zieleńce.  Obecnie w zasobach Spółdzielni jest 658 mieszkań o różnym metrażu i standardzie, w tym mieszkania dwupoziomowe. W swoich zasobach Spółdzielnia posiada oprócz lokali mieszkalnych  garaże, garaże wielostanowiskowe oraz  obiekty handlowo – usługowe. Są to lokale użytkowe spółdzielcze własnościowe
i na prawach odrębnej własności. Chętnych na mieszkania nigdy nie brakowało, chociażby ze względu na zapewniające spokój położenie, które jednocześnie jest bardzo blisko centrum. Na terenie osiedla są:  poczta, sklepy i punkty usługowo – handlowe.

Dziś Spółdzielnia zajmuje się przede wszystkim eksploatacją zasobów, gospodarką remontową i utrzymaniem budynków we właściwym stanie technicznym zapewniającym bezpieczeństwo i komfort zamieszkiwania. Zasoby Spółdzielni są zlokalizowane na prawie 5 ha i obejmują :

·       37306,01 mp.u. lokali mieszkalnych

·       3064,96  mp.u. garaży

·       658,37 mp.u. lokali usługowych

·       1390,82 mp.u. miejsc postojowych

Za pośrednictwem strony pragniemy przekazywać na bieżąco najważniejsze informacje dotyczące spraw mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” w Lesznie. Zamieszczane zostają  aktualne ogłoszenia o lokalach  na sprzedaż lub do wynajmu, przetargach, a także akty prawne i regulaminy określające poszczególne aspekty działalności Spółdzielni oraz inne aktualności związane z życiem Spółdzielni. Właściciele lokali po zalogowaniu znajdą  także informacje o działalności organów Spółdzielni oraz informacje o opłatach. Osoby zainteresowane dostępem do portalu dla mieszkańców proszone są o zgłaszanie się z dowodem osobistym do biura Zarządu Spółdzielni celem odebrania indywidualnego loginu i hasła.